BIBLIOTEKA ZDALNIE 1

Historia pluszowego misia

Drodzy Uczniowie!

Wiem jak trudny jest to okres dla Was i dla waszych Rodziców. Mam nadzieję, że nie potrwa on długo i znów wkrótce wszyscy się spotkamy w szkole.

Biblioteka szkolna będzie kontaktować się z Wami przez naszą szkolną stronę internetową  Zaglądajcie tam systematycznie!

Pamiętając o czytelnikach  zamieszczam trochę pomysłów na spędzenie czasu w domu, propozycji jak się bawić i uczyć.

Dla wszystkich, którzy lubią czytać polecam:

https://lektury.gov.pl/ – portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur,

https://wolnelektury.pl/ /– biblioteka czynna 24 godziny na dobę, której zasoby są dostępne całkowicie za darmo.

Przypominam, że konkursy : „Ilustracja do mojej ulubionej książki”, „By czytać się chciało, zrób zakładkę wspaniałą”,

,,Z książką mi do twarzy” są nadal aktualne. Przynieście swoje prace kiedy wrócicie do szkoły.

Możesz zapisywać odpowiedzi! Po powrocie do szkoły przynieś komplet ( nawet jeśli nie jesteś pewny czy wszystkie odpowiedzi są dobre) do biblioteki szkolnej, bo dla najbardziej wytrwałych będzie niespodzianka!

Zabawy i zagadki czytelnicze dla uczniów klas I – IV

Znasz Baśnie H.Ch. Andersena ? Zaraz się przekonasz. Przeczytaj fragmenty kilku baśni i odgadnij jaki jest ich tytuł. Rozwiązanie na końcu.

A„Do jego serca wpadł także taki odłamek. Za chwilę to serce przemieniło się w grudkę lód

B„- O, bardzo źle! – powiedziała księżniczka – całą noc oka nie mogłam zmrużyć. Nie wiadomo, co tam było w łóżku.”.

C„Wreszcie duże jajo pękło. <Pip, pip!> – zapiszczało pisklątko i wylazło; było bardzo duże i brzydkie” .

D„Pomimo to stał tak pewnie na jednej nodze jak inni na dwóch i właśnie ten żołnierz bez nogi wyróżniał się najbardziej”/.

E„Pewnej, nocy gdy leżała w swoim ślicznym łóżeczku, przyszła wstrętna ropucha; wskoczyła przez okno, bo szyba była stłuczona”/

F„…był to stary Chinczyk, również z porcelany, który potrafił kiwać głową i utrzymywał, że jest dziadkiem małej pasterki, tylko, ze nie potrafił tego dowieść”.

G„Nie mogę zbudować gniazdka mego i mieszkać w pałacu, ale pozwól mi przylatywać od czasu do czasu, gdy sam będę miał ochotę …”.

Rozwiążcie rebusy

Tropem książek, czyli coś dla uczniów klas VI – VII

Czy znasz bohaterów tych książek?

Przeczytaj opisy ze znanych książek . Zastanów się chwilę . Wiesz już o jakiego bohatera chodzi? Jaki to tytuł książki? A może znasz imię i nazwisko autora?

Oto opisy bohaterów znanych książek! Bierz się do dzieła!

1. Mieszkała na skraju małego, o miasteczka. Jej dom znajdował się w starym i zapuszczonym ogrodzie. Nie miała ona rodziców. Mamusia patrzyła na nią z nieba, a dziewczynka zupełnie jej nie pamiętała. Tatuś był kapitanem statku, a bohaterka towarzyszyła mu do momentu, kiedy fala porwała go z pokładu. Głęboko wierzyła, że woda zaniosła go do kraju pełnego Murzynów, gdzie został murzyńskim królem. Kiedy i żegnała się z marynarzami, zabrała ze sobą Pana Nilssona – małpkę – oraz skórzaną torbę pełną monet. Zaznaczyła jeszcze, by wszyscy byli o nią spokojni, ponieważ zawsze da sobie radę.

1. Bohater nauczony ostatnim doświadczeniem, postanawia być posłuszny i obiecuje zapisać się do szkoły. Dżepetto przygotowuje mu skromne ubranko: czapkę z ośródki chleba, koszulę z papieru w kwiatki i buciki z kory. Poświęca też swój stary kaftan, sprzedając go i kupując w zamian szkolny elementarz. Bohater, pełen dobrych chęci, postanawia zostać najpilniejszym uczniem w klasie. W drodze do szkoły jego uwagę odwraca teatr marionetek. Skuszony nową przygodą sprzedaje elementarz, by dostać bilet na przedstawienie. W trakcie spektaklu kukiełki Arlekin i Pulczinella rozpoznają w nim swojego brata.

1. Akcja powieści rozpoczyna się w 1991 roku, kiedy jedenastoletni bohater mieszka jeszcze w domu ciotki Petuni i wuja Vernona, przysparzając im ciągłych zmartwień rozmaitymi dziwnymi wydarzeniami, jakie dzieją się wokół niego. Dla fabuły całej powieści ważne są jednak również wydarzenia sprzed dekady, kiedy to największy czarnoksiężnik w dziejach magii, zabija rodziców chłopca, a jego samego rani pozostawiając na jego czole znamię w kształcie błyskawicy. Prawdy o swoich czarodziejskich zdolnościach i losie rodziców bohater dowiaduje się w swoje jedenaste urodziny od starca Hagrida, który zabiera go ze sobą to tajemnej Szkoły Magii i Czarodziejstwa.

Powodzenia!

Rebusy